Uzaya gidelim derken Ege’de burnumuzu çıkartamayacağız

Barçın Yinanç, T24 /

S-400’ler konusunda ısrar devam eder, yaptırımların üstüne yenileri gelirse, Türkiye’nin Ege’de hava üstünlüğünü Yunanistan’a kaptırma riski var…

Podcast dünyasında GreekCurrent adlı İngilizce günlük programa rastladığımda Yunanistan’da olan bitenler hakkında fikir sahibi olacağım diye sevinmiştim. Yanılmışım; Helen Amerikan Liderlik Konseyi ile Kathimerini gazetesinin ortaklığıyla hazırlanan podcastin neredeyse her iki yayınından birinde ana konu Türkiye.

Miçotakis hükümetinin üniversitelerde özel güvenlik birimleri kurulmasını da içeren reform önerisi nedeniyle öğrencilerle polis arasında çatışmalar yaşanıyor. Yunan öğrenciler tam neye itiraz ediyor diye podcast’e bakıyorum; karşıma Boğaziçi protestoları çıkıyor.

İtiraz ettiğimden değil; Yunanistan’daki Türkiye takıntısını göstermesi açısından ilginç olduğunu düşünüyorum. Üstelik; Amerikan Hazinesi’nin yakınlarda yayınladığı, IŞID’in para akışı için Türkiye’deki “lojistik merkezleri” kullandığına dair Türk basınında göremediğim rapordan bu podcast sayesinde haberdar oldum.

Ama haksızlık etmeyeyim; ara sıra Yunanistan’la ilgili önemli haberlere de denk düşüyorum. Örneğin 9 Şubat tarihli yayında, Kathimerini’nin savunma muhabiri Yunanistan’ın modernize edilen ilk F-16 uçağının test uçuşunu başarıyla tamamladığını, ikinci F-16’nın modernizasyonunun da süratle ilerlediğini söyledi.

“Hey dostum; sen Ege semalarıyla uğraşa dur biz uzaya çıkıyoruz, uzaya” diyemedim tabii, çünkü o tarihte Türkiye’nin iddialı uzay planlarından haberdar değildim. Ancak savunma alanındaki uzmanlarla konuştuğumda konunun şaka kaldırır yanı olmadığını gördüm.

Yazının devamı için tıklayınız

Düşünce Kuruluşları
Güne Bakış: Naci Koru ile Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesi
Takvim
July 2024
M T W T F S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031