Senatörler Biden’a yazdı: berbat bir Türkiye mektubu

Murat Yetkin, Yetkin Report /

Amerikalı senatörlerin Biden’a yazdığı mektuptaki bazı iddia ve ifadeler, Türkiye’de sadece iktidar değil, çoğu muhalif kesimi de rahatsız edecek ve Türkiye’deki demokrasi ve insan hakları mücadelesini olumsuz etkileyecek türden.

ABD Senatosu’nun 54 üyesi 9 Şubat’ta yeni Başkan Joe Biden’a Türkiye aleyhine zehir zemberek bir mektup yazdı. Mektup ilk bakışta, daha önce senatörler tarafından ABD başkanlarına yazılan “insan haklarına saygı” mektuplarının benzeri gibi duruyor. Mektupta senatörler ABD başkanından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve yönetimine “otoriter istikametten dönmesi”, insan haklarına saygılı olması, siyasi ve vicdani tutukluları serbest bırakması ve bunları hemen yapması için baskı uygulamasını istiyor. Ancak okudukça, çarpıtmalarla dolu mektubun berbat bir metin olduğunu anlıyorsunuz. Görünüşte Türkiye gibi bir “müttefike” insan hakları ve demokrasi konusunda “yardımcı olmak” iddiasına sahip mektubun, Türkiye’nin iyiliğine bir amaç taşımadığı kanısı ağır basıyor.
İngilizce orijinaline buraya tıklayarak erişebileceğiniz mektup Biden’ı tebrik cümlesiyle başlıyor. Senatörler hemen arkasından başkana “ittifakları güçlendirme ve demokrasiyi teşvik etme suretiyle dünyada yükselen otoriterlik dalgasına dur demek” sözlerini hatırlatıyor. Ve hemen arkasından Türkiye’de “devam etmekte olan insan hakları” sorununa dikkat çekiyor, Biden’dan bu durumu düzeltmesi için Türk hükümeti üzerinde baskı kurmasını istiyorlar.

Otoriterlik ve basın özgürlüğü

Yazının devamı için tıklayınız…

Düşünce Kuruluşları
Güne Bakış: Naci Koru ile Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesi
Takvim
Aralık 2023
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031